Kontaktujte nás

Brno - Husovice, Brno - Lesná, telefon: 608960306 email: info@autodopravamacalik.cz

Zámková dlažba

Chceme cestu k RD, chodník nebo stání?

  První krok pro venkovní dlažbu zpočívá v správném rozhodnutí na co bude zámková dlažba sloužit. Musíme si ujasnit zda na dlažbu budou mít přístup pouze osoby nebo i automobily. V případě automobilů je důležitá informace zda budete najíždět na dlažbu i s nákladníma automobilama. Pro rodinné domy je vhodné část dlažby volit pro nákladní automobily, z důvodu možného přivezení dřeva, nebo jiného materiálu, který nelze dovést osobním automobilem.

Výkopové práce cesty, chodníku

  První je provedení zemních prací, vyhloubení tzv kufru pro podkladní vrstvy a dlažbu. Hloubka se odvíjí od plánovaného zatížení dané plochy.

  Pochůzná plocha s dlažbou 4-6 cm
 • 10cm podkladní vrstvy+4cm štěrku + dlažba 4-6cm to je 18-20cm
 • Plocha na pojíždění osobními auty s dlažbou 6cm
 • 15cm podkladní vrstvy +4 cm štěrku+ dlažba 6cm to je 25 cm
 • Plocha na příležitostné pojíždění nákladními auty
 • 15 cm podkladní vrstva +20 cm kameniva +4cm štěrku + 8cm dlažba to je 47cm
 • Vykopaný tzv kufr důkladně zhutníme vybrační deskou nebo válem

Usazení obrubníků

  Na okrajích dlážděné plochy je třeba osadit vhodné obruby nejlépe do zavlhlého betonu(dbáme na vytvoření opěrné patky obruby zvenčí, a ze vnitřku dáme pozor aby nám patka následně nepřekážela dlažbě)

Příprava podloží pro zámkovou dlažbu

  Po zavadnutí betonu (druhý den) vsypeme do prostoru dlážděné plochy podkladní vrstvu , nejlépe drť 0/32 rozprostřeme (stáhneme) precizně do roviny, přidáme k počítané výšce vrstvy cca 20% na zhutnění a následně zhutníme vybrační deskou. V případě plochy pro nákladní auta rozprostřeme stejně další vrstvu štěrku D 32/63 tzv makadam prolijeme cementovým mlíkem a zase zahutníme, nebo rozprostřeme beton ksc 1 a zahutníme.Na precizním zhutnění a vyrovnání závisí následná trvanlivost roviny dlážděné plochy. Další vrstva je štěrk D 4/8 který velmi precizně stahujeme na sílu 5cm( 1 cm se zhutní) a pokládáme na něj dlažbu .

Zásyp a zhutnění zámkové dlažby

  Po položení celé plochy dořežeme části kam se nevešly celé kostky(kolem obrub ,zdí ,sloupků a pod) A až teď vybrujeme dlažbu s vrstvou štěrku 4/8 vybrační deskou s gumovou podložkou. Následuje zaspárování suchou kamennou drtí 0/2(tzv kamený prach) vhodným smetákem a pečlivě dbáme aby se vyplnily všechny spáry. Již zbývá pouze zbylí prach zamést a dlážděná plocha ze zámkové dlažby je hotova. Při projektování zámkové dlažby je třeba dbát na různé spády a napojení. Pokud se vám pokládka zámkové dlažby zdá příliš složitá, rádi ji za vás odborně položíme, nebo dovezeme jakýkoli potřebný štěrk i dlažbu, popř provedeme výkop i odvoz zeminy pomocí naší techniky.